Czy wiesz, że w Palmie, stolicy Majorki żyje aż połowa z 400 tys. jej mieszkańców? Pewnie to dlatego wszyscy nazywają ją po prostu miastem (hiszp. Ciutat). Palma de Mallorca to jeden z największych portów Morza Śródziemnego, która nieustannie zachwyca ona turystów pięknem swoich zatok, plaż, zabytków i wyjątkowym klimatem. Znajdziesz tu nie tylko gotyckie kościoły, barokowe kamienice, ale też sławne, katalońskie zabytki Art Nouveau. Sprawdź, co jeszcze czeka na Ciebie, jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Palmy.
Serce miasta, czyli La Seu – Catedral de Mallorca
Gotycka katedra La Seu została wzniesiona z piaskowca, a jej budowa trwała ponad 400 lat! Wyróżnia ją masywny kształt, duża liczba okiennic, wieżyczek, żygaczy oraz pięknych witraży.

Katedra wspaniale prezentuje się z daleka, warto więc wybrać się na mały spacer, by podziwiać jej monumentalne piękno.

Najbardziej zadziwiająca część katedry znajduje się w jej wnętrzu. To pochodzący z XIX wieku baldachim w kształcie korony cierniowej, którą sławny architekt Gaudi (autor m.in. Sagrady Familii) skonstruował z tektury, papieru i brokatu.

W samej katedrze zwróć natomiast uwagę na ogromną gotycką rozetę. Ma ona aż 12 metrów średnicy. Zwiedzanie jak to w większości kościołów mających oczywiście funkcję czysto religijną jest… odpłatne. Jednak możesz to zrobić za darmo, a musisz tylko wybrać się na poranną mszę.

Zwiedzanie Palmy – uroczy, choć betonowy Parc de la Mar
Parc de la Mar to park z lat 60. XX wieku, znajdujący się zaraz za katedrą La Seu. Dla jednych to przykład miejskiego brutalizmu, dla innych – najpiękniejsze miejsce w Palmie. W parku znajduje się sztuczne jezioro, które Joan Miro podarował miastu, a w którym odbija się cała katedra. Faktycznie sprawia to przyjemne wrażenie. Jestem na tak 😉

Zwiedzanie Palmy – szlakiem Art Nouveau
Pierwszym budynkiem, który powstał na wsypie w zgodzie z wytycznymi stylu secesyjnego był luksusowy Gran Hotel w Palmie z 1902 roku. To efekt pracy Lluisa Domenecha i Montanera. Pełen jest kolorowych płytek ceramicznych, balkonów, łuków, kolumn oraz witraży. Obecnie to siedziba Fundacio la Caixa, którą można łatwo odnaleźć. Miejsce to warte jest zobaczenia, jeśli choć trochę interesuje Cię historia stylu architektonicznego znanego jako modernismo czy Art Nouveau.

Jeśli tak jest – jeśli interesuje Cię katalońska secesja, koniecznie przeczytaj też o Can Forteza Rey, czyli najpiękniejszej budowli na wyspie oraz innych zabytkach, które wyszły spod dłoni mistrza Gaudiego, jego ucznia Joan Rubio i innych wielkich architektów tej epoki. Ponieważ sama mam słabość do modernismo, przygotowałam o katalońskim secesji osobny artykuł, który znajdziesz tutaj.

Zwiedzanie Palmy – Palacio Real de La Almudaina
Pałac La Almudaina znajduje się zaraz obok katedry i służy obecnie jako ośrodek władzy na Majorce. To pałac królewski stanowiący połączenie stylu gotyckiego i mauretańskiego, po dziś dzień używany przez hiszpańskich monarchów. Obecnie to letnia rezydencja króla i królowej Hiszpanii, przeznaczona do odwiedzin gości wyjątkowych, zasługujących na uroczyste przyjęcie. Powstał on na początku XIV wieku na miejscu alkazaru, czyli pałacu – zazwyczaj arabskiego lub mauretańskiego sytuowanego wedle tradycji w sercu miasta. Co ciekawe, łaźnie i patio zachowały się do dziś i możliwe jest ich zwiedzenie.

Zwiedzanie Palmy – Zamek Bellver
Budowę Castillo de Bellver rozpoczęto w 1300 r. To nietypowy dla hiszpańskiego stylu zamek zbudowany na okręgu, na porośniętym sosnami wzgórzu. Większość swojej historii spędził na byciu więzieniem wojskowym, ale w średniowieczu pełnił też rolę rezydencji królewskiej. Z dachu budynku można podziwiać całą zatokę Palmy oraz panoramę na góry Terra de Tramuntana.

Uwagę zwracają cztery wieże, z których jedna upada powoli w wielką fosę. Obecnie na terenie zamku znajduje się też muzeum historii miasta – Museo de Historia de Palma de Mallorca.

Zwiedzanie Palmy – dawna giełda towarowa La Lonja
La Llonja to dawne kupieckie serce miasta, czyli giełda towarowa zbudowana nad morzem na Paseo de Sagrera otoczona jest drzewami palmowymi.

Prace budowlane rozpoczęto na początku, a skończono pod koniec XV wieku. Jeśli chodzi o architekturę, jest to duża prostokątna przestrzeń składająca się z trzech naw wspartych na sześciu smukłych spiralnych kolumnach o sklepieniu żebrowym.

Na zewnątrz podziwiać można osiem dużych okien oraz dekoracje z gargulców i posągów. Tak okna wyglądają od środka, imponujące, c’nie?
Zwiedzanie Palmy – co jeszcze warto zobaczyć?
Puerto de Palma, czyli po prostu port. Najlepiej jest zrobić sobie spacer od Parc de la Mar, szerokim bulwarem z lat 50. zeszłego stulecia dotrzemy nim aż do centrum Majorki. Warto też po prostu pospacerować na spokojnie zielonymi teranami stolicy.

Placa Major to ogólnie nic specjalnego, ale w końcu rynek główny warto by było zobaczyć 😉 Pochodzi z początku XIX wieku, zaraz po tym jak wyburzono tu siedzibę inkwizycji. Charakterystyczne są dla niego budynki z zielonymi okiennicami.

Zwiedzanie okolic Palmy – Fundacio Pilar i Joan Miro
Dla kochających sztukę polecam Fundacio Pilar i Joan Miro. Pochodzący z Barcelony Miro to znany ze swoich surrealistycznych symboli i krzykliwych kolorów kataloński artysta. Pomieszkiwał on na Majorce w latach 1956-1983. Jego pracownia wygląda obecnie tak samo, jak za jego życia – znajdziesz tam nawet niedokończone prace i niewykorzystane puszki z farbą! Mieści się tu również ok. 2500 prac – malowideł, obrazów, szkiców i rzeźb. Jeśli interesujesz się sztuką surrealizmu, warto to zobaczyć.
Zwiedzanie Palmy na Majorce – podsumowanie
Palma de Mallorca to nie wszystko, co warto zwiedzić na wyspie! Zachwycające są miasteczka piaskowego koloru, całe wybudowane z wypalanej gliny, jak np. Valldemossa, o której przeczytasz tutaj czy choćby dawna rzymska stolica Majorki – Alcudia.

A to dopiero początek podróży, która pozostawi w Twojej pamięci wiele pięknych wspomnień. Co ważne, Majorkę możesz dość dokładnie zwiedzić nawet w 5 krótkich dni (o czym więcej tutaj).

Nie można też pominąć kwestii kulinarnej – zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem na temat kuchni na Majorce. Ponadto jest to również ukochane miejsce ornitologów (kliknij tu, by dowiedzieć się więcej) i idealna destynacja dla wszystkich spragnionych słońca (przeczytaj o tym, którą plażę warto wybrać). Mam nadzieję, że artykuł okazał się dla Ciebie pomocny, a tymczasem życzę Ci samych majorkańskich przyjemności!

A jeżeli lubisz słoneczne, daleki podróże, sprawdź też artykuły na temat wyspiarskiej Malty, afrykańskiego Marrakeszu czy antycznych Aten.
Jors łyf lof,
Digitalowa Wiedźma
Bibliografia:
Przy powstawaniu tego artykułu korzystałam z pomocy przewodnika Carol Baker i Teresa Fisher “Dookoła świata. Majorka” wyd. Pascal.