Pałac Kultury i Nauki – dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego budowany przez aż 3,5 tysiąca robotników z Polski i Związku Radzieckiego. Oddany do użytku w 1955 roku, a w 2007 oficjalnie uznany za zabytek. Budowla, którą jedni uwielbiają, a inni chcą zburzyć i zastąpić Łukiem Triumfalnym ^^ Czy warto wybrać się na zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki, centralnego punktu na mapie Warszawy? I co Pałac ma nam do zaoferowania? Sprawdź! 😉
Czy warto wybrać się na zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki?
Tak – to było proste! A tak serio? Bez względu na to, jakie wrażenie zostawi w Tobie to miejsce, myślę, że warto wyrobić sobie własną opinię o zabytku, który budzi przecież, po dziś dzień, tak wiele emocji w polskim narodzie. Uważam, że każda osoba zwiedzająca Warszawę powinna poświęcić trochę uwagi temu, najwyższemu w Polsce (sic!) i tak mocno związanemu z naszą historią, budynkowi.

Zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki – informacje podstawowe
Bilet normalny wstępu do Pałacu kosztuje 20 złotych, ulgowy – 15 złotych, a bilet rodzinny i szkolny grupowy – 12 złotych. Pałac możesz zwiedzać codziennie od godz. 10:00 do godz. 20:00.
Od maja do września taras dostępny jest również na nocne zwiedzanie w piątki i soboty w godzinach 20:00-23:30, a w grudniu (w te same dni) w godzinach 20:00-22:00. Bilet nocny kosztuje 22 zł, a wszystkie bilety możesz kupić online lub na parterze w kasie w PKiN.

Pałac Kultury i Nauki liczy sobie 231 metrów wysokości (237 metrów, jeśli wliczymy w to wspornik antenowy) i 42 kondygnacje. Jego architektem był Lew Rudniew, który inspirował się przy swojej pracy moskiewskimi drapaczami chmur. Styl architektoniczny można określić jako mieszankę socrealizmu z polskim historyzmem.

Zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki – taras widokowy “Trzydziestka”
Taras widokowy to must have. Osobiście zwiedzałam go grudniowym, zimowym wieczorem, gdy było już ciemno, ale jestem pewna, że wiosną czy latem widok zrobi jeszcze lepsze wrażenie.

Ja po prostu lubię patrzeć na miasta z góry. Pozwala mi to na złapanie innej perspektywy, a ogarnięcie takiego ogromu przestrzeni gołym okiem pomaga poczuć się trochę pewniej w miejskiej dżungli.

Taras mieści się na wysokości 114 m i dzieli na 3 części: taras widokowy na panoramę Warszawy; galerię wewnętrzną (podczas mojej wizyty były tam jedynie fotografie niczyje PKiN) oraz salę główną zwaną Salą Gotycką ze względu na gwiaździste sklepienie z czterema rozetami. Uwagę przyciągają wielkie lampiony oraz czerwona kolorystyka samej sali. Tu znajdziesz też krótki film na temat całego tarasu.

Najbardziej spodobał mi się chyba elegancki, starszy Pan windowy, który w czarnym garniturze raz po raz naciskał na czarnym, zabytkowym panelu piętra, o które prosili goście. Złote windy też niczego sobie, mogłabym mieć taką w swoim bloku ^^

W okresie świątecznym w centrum Sali Gotyckiej ląduje też choinka oraz, niestety tęskniący za niepodświetloną jedną literką, #PKiN, przy którym możesz sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Zobaczysz to tylko za 20 zł!
Na tarasie organizowane są również imprezy okolicznościowe. Ogólnie uważam jednak, że, nie tylko ze względu na nieświecącą literkę, ceny powinny być o połowę niższe. Nie oszukujmy się, jeśli nie kochasz widoku wieżowców i wielkich siedzib firm to nie ma się tu czym zachwycać. Zabytki miasta ciężko jest bowiem wychwycić z krajobrazu gołym okiem.
Zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki – Plac Defilad 1
Wielki plac, na którym mieści się m.in. sławna warszawska “patelnia”, czyli miejsce przy wyjściu z metra, gdzie kupisz i usłyszysz dosłownie wszystko. Uliczne stragany, artyści, muzycy i aktywiści przekrzykują się wzajemnie, tworząc chaos – jak dla mnie – nie do zniesienia 😉
Cały plac jest dość duży i potrzebujesz z dobre pół godziny, by spokojnym spacerem obejść go w całości (czyli pospacerować dookoła Pałacu Kultury i Nauki). Spacer jednak bardzo polecam, bo oprócz zabytkowego obelisku zobaczysz tu drzewa, których, pamiętajmy, w centrum nigdy za wiele!

W lecie możesz korzystać tu też z boiska do koszykówki. W zimie za to mieści się tutaj lodowisko! Możesz go używać ZA DARMO codziennie w godzinach:10:00 – 12:00, 13:00 – 15:00, 16:00 – 18:00 oraz 19:00 – 21:00. Zapłacisz jedynie 10 zł za wypożyczenie łyżew.

Zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki – Cafe Kulturalna & barStudio
Osobiście bardzo polubiłam też tu klubokawiarnię “Cafe Kulturalna” oraz “barStudio”, który polecam na ploteczki z bliskimi, jak i miejsce idealne do pracy zdalnej. Nawet jedzenie mają tu pyszne! Podpłomyki zamiast pizzy łapią za serducho, drinki za wątrobę.

W zimowy wieczór zachęcam do spróbowania ich własnej herbacianej mieszaki zimowej podawanej z orzechami, goździkami, pomarańczami i domowego wyrobu syropami.

W barStudio dużo się dzieje wieczorami. Trafisz tu na dobry koncert, konferencję, jak i pokaz filmów!

Podsumowanie o zwiedzaniu Pałacu Kultury i Nauki
Tutaj znajdziesz relację wideo na temat całego Pałacu Kultury, którą znalazłam na ich stronie. Poza tym, co już opisałam zwiedzając Pałac Kultury i Nauki warto zaczepić o jeden z czterech teatrów lub trzech muzeów (Muzeum Domków dla Lalek, Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN). Pałac jest też siedzibą różnych przedsiębiorstw i instytucji. Znajduje się tutaj także kino!
Interesuje Cię, co jeszcze spodobało mi się po mojej przeprowadzce do Warszawy, co złapało mnie za serce i sprawiło, że mogę spokojnie powiedzieć: warto to zobaczyć? Sprawdź artykuł na temat moich 10 ulubionych miejsc w stolycy ^^, który pojawi się tutaj już za kilka tygodni.
Tymczasem zachęcam Cię do przeczytania innych artykułów np. na temat zwiedzania takich miast jak: Lizbona, Mediolan, Bergamo, Ateny, Walencja, zachwycająca Majorka lub piękna i słoneczna Malta! A może podróż do Afryki? Sprawdź relację z podróży do Marrakeszu.
Jors łyf lof,
Digitalowa Wiedźma
BIBLIOGRAFIA:
Pisząc ten artykuł, korzystałam z książki A. Kowalskiej oraz Ł. Kamińskiego “Zrób to w Warszawie!”, którą czytałam z przyjemnością ^^